Psychologiczne znaczenie opowieści Biblijnych – Genesis – prof. Jordan B. Peterson

 

Niesłychanie głęboka analiza wybranych tekstów Biblijnych, ze sceptycznego, ewolucjonistycznego i redukcjonistycznego punktu widzenia, ale z rozumem – i dlatego powalająca na kolana. Ogrom treści, sensu i informacji, z którymi zdecydowanie WARTO się zapoznać, bez względu na jakiekolwiek posiadane przekonania. Wykłady zawierają również napisy PL.

Tam, gdzie pojawia się analiza przesłania, można się oczywiście nie zgadzać – lecz należy mieć ku temu podstawy i potrafić umotywować swoje przekonania, skonfrotowawszy je z argumentami skłaniającymi do innych wniosków.

Peterson odwołuje się do wielu badań i źródeł; możliwe, że kiedyś napiszę artykuł zbierający niektóre ciekawe elementy choćby z tej serii jego wykładów.

Warto zauważyć: Peterson broni przynajmniej niektórych elementów dialektyki ohydztwa katolicyzmu czy prawosławia, optuje za rozwojem cywilizacji ludzkiej i uważa gnostycyzm za „worst kind of malevolence” („najgorszy rodzaj zła„). Nie mówi tego oczywiście wprost (lub tego nie zauważyłem jeszcze), ale podkreśla, że „uważanie istnienia życia za coś moralnie złego jest najgorszą formą zła (podłości)” (cytat przybliżony).

Link do playlisty serii wykładów:  T U T A J .

Poniżej wszystkie wykłady z tej serii:

Poniższy wykład, od ok. 46minuty, polecam w szczególności wszystkim mającym pewne wątpliwości i niejasności w takich tematach jak: doznania mistyczne, inne stany świadomości, kontakty z boskością, magi(j)a?

Najbardziej osobom powątpiewającym w istnienie owych powyższych. Jeżeli macie rozum, zapoznajcie się z wynikami profesjonalnych badań naukowych, a może doznacie cudownego oświecenia wiedzą.

Posted on 27 kwietnia 2019, in Biblia - prawdziwe oblicze, Chrześcijaństwo, Psychologia, Rozwój psychiczny, Świat and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: