Hadrian o sytuacji w Egipcie

Rzymski cesarz Hadrian (76-138), negatywnie nastawiony wobec chrześcijan, o sytuacji w Egipcie (za jego czasów):

„Hadrian August pozdrawia konsula Serwiana. Stwierdziłem, że cały Egipt, który mi zachwalasz, najdroższy Serwianie, jest lekkomyślny, niestały i w każdej chwili gotów wierzyć pogłoskom.Tam ci, którzy oddają cześć Serapisowi, są chrześcijanami, a ci, którzy nazywają się biskupami Chrystusa, są oddani Serapisowi. Każdy przełożony synagogi żydowskiej, każdy Samarytanin, każdy kapłan chrześcijański jest astrologiem, wróżbitą i zajmuje się namaszczaniem. Samego patriarchę, kiedy przybył do Egiptu, jedni zmuszali by czcił Serapisa, inni Chrystusa. Jest to rodzaj ludzi bardzo buntowniczych, kłamliwych, niesprawiedliwych. Państwo ich jest zasobne, bogate, urodzajne i nikt nie żyje tam bez pracy. Jedni topią szkło, inni wyrabiają papier, można przyjąć, że każdy jest na pewno tkaczem lub zna jakieś rzemiosło. Pracują u nich chorzy na podagrę eunuchowie, ślepi, nawet chorzy na chiragrę nie żyją bez pracy. Jedynym ich bogiem jest pieniądz. Czczą go chrześcijanie, Żydzi i wszystkie narody. Oby to państwo, które dzięki swej urodzajnej ziemi i wielkości powinno zajmować pierwsze miejsce w Egipcie, miało lepsze obyczaje (…)”

 

Źródło: Historycy cesarstwa rzymskiego. Tłum. H Szelest, Warszawa, 1966, s. 129 i in.

Posted on 24 lipca 2017, in Fałszywe systemy i zwiedzenie, Wiadomości, Świat and tagged , , . Bookmark the permalink. Dodaj komentarz.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: